کانی های رسی یکی از ریزترین اجزاء تشکیل دهنده خاکها و سنگها میباشند که میتوانند در موارد گوناگون نقش عمده ای را در بررسی های خاکشناسی و زمین شناسی ایفا کنند.کانی های رسی گروه بزرگ وبا اهمیت از کانی ها هستند که زیر بخشی از مجموعه فیلوسیلیکات های ورقه ای میباشند. کاربرد این کانی ها به ویژه در مباحث خاکشناسی و عمرانی(به عنوان مصالح مفید  و گاها در صنایع سرامیک),گل حفاری، چاههای نفت,تولید کاغذ,در ساخت مواد پلاستیکی  و  لاستیکی   وهمچنین فواید این کانی ها و خاکهای رسی با داشتن بافتی سنگین در کشت شالیزارها و چندین  و چندکاربرد و فواید دیگر بر هیچکس پوشیده نیست. 

کانی های رسی شامل هیدرو آلومینیوم پلی لوسیت میباشند که گاهی اوقات با مقدار متغیر آهن منیزیم,فلزهای قلیایی,خاکهای قلیایی و کاتیون های دیگر در ارتباط هستند. مواد کانی دارای ساختاری مشابه با میکاها هستند بنابراین چند وجهی های مسطحی را به وجود می آورند. ساختار کانی های رسی مشابه محصولات فرسایش هوازدگی هستند(شامل فرسایش فلدسپات).دمای پایین در این کانی ها باعث ایجاد گرمای متغیر میگردد. کانی های رسی به آسانی در صخره های رسوبی با بافت ظریف یافت میشوند, مانند  سنگ رسی,سنگ گلی,سنگ سیلیسیت و دگر دیسی بافت ظریف زغال سنگ و فیلات. تمام کانی های رسی از ورقه های چهاروجهی سیلیسیم و هشت وجهی آلومینیوم تشکیل شده اند و بنابراین به عنوان سیلیکات های لایه ای شناخته میشوند. به طور عمده دو نوع کانی رسی وجود دارد, کانی هایی که دارای یک ورقه چهار وجهی و یک ورقه هشت وجهی میباشند(سیلیکات های لایه ای 1:1) و دیگری کانی هایی  که از دوورقه  ی چهار وجهی و یک ورقه ی هشت وجهی تشکیل شده اند(سیلیکات های لایه ای 2:1) از کانی های رسی نوع 1:1 میتوان به کائولینیت و سرپنتین, و از نو ع 2:1 هم میتوان ازنمونه هایی مانند ایلیت,اسمکتیت و کلریت نام برد. البته در خصوص کلریت باید به یک ورقه ی هشت وجهی خارجی که اغلب به بروسایت بر میگردد اشاره کرد, که این ورقه ی اضافی فاصله ی بین لایه های 2:1 را پر میکند. این ورقه شامل هیدروکسیدهای آهن_منیزیم با فرمول عمومی mg2Al(oH)6+ میباشد که همانطور که در فرمول مشخص است دارای یک بار مثبت میباشد که تقریبا با بار منفی لایه ای 2:1 خنثی میشود.به همین علت هم اصولا کلریت را در گروه سیلیکات های لایه ای نوع 2:1:1 قرار میدهند.

 

٢٩ تیر ۱۳٩٢ساعت ۱:٥٠ ‎ق.ظ توسط علی غلامی نظرات ()

به اطلاع کلیه پژوهشگران ارجمند می رساند، با یاری پروردگار همایش های زیر در سال 1392 برگزار می شود.

دومین همایش ملی حفاظت و برنامه ریزی محیط زیستزمان برگزاری 24 مرداد ماه 1392مهلت ارسال مقالات 15 مرداد ماه

دومین همایش ملی توسعه پایدار کشاورزی و محیط زیست سالمزمان برگزاری 21 شهریور ماه 1392مهلت ارسال مقالات 15 مرداد ماه

دومین همایش ملی انرژی های نو و پاکزمان برگزاری 11 مهر ماه 1392مهلت ارسال مقالات 28 شهریورماه

علاقمندان می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتره سایت www.hamayshandish.ir  مراجعه نمایند
٢٤ تیر ۱۳٩٢ساعت ۱٢:۳٠ ‎ق.ظ توسط علی غلامی نظرات ()

همکاران و دانشجویان گرامی می توانند فراخوان همایشهای جاری را در لینکهای زیر مشاهده نمایند:

فراخوان ششمین جشنواره و نمایشگاه غذای سالم
 فراخوان ششمین همایش ملی بررسی ضایعات محصولات کشاورزی
 فراخوان اولین همایش ملی علوم کشاورزی با تأکید بر تنش های غیر زیستی
 فراخوان ششمین همایش ملی آبخیزداری و مدیریت منابع آب و خاک
 فراخوان دومین کنگره ملی کشاورزی ارگانیک و کشاورزی مرسوم
 ارائه تسهیلات به برگزیدگان علمی برای ورود به دوره‌های تحصیلی بالاتر در سال تحصیلی 1393-1392

 

٢۱ تیر ۱۳٩٢ساعت ٧:٤٢ ‎ب.ظ توسط علی غلامی نظرات ()

به اطلاع اساتید محترم می رساند ترجمه فارسی اطلاعیه اعطای جایزه علمی - پژوهشی سال 2013 از طرف اتحادیه دانشگاههای جهان اسلام با عنوان "اقتصاد آموزش عالی و تاثیرات اجتماعی آن" منتشر شد. لذا اعضای محترم هیات علمی می توانند برای ثبت نام به شرح ذیل عمل نمایند:

نحوه ثبت نام:

1-      معرفی نامه اعضای هیات علمی از واحد مربوطه

2-      تکمیل مشخصات اعضای هیات علمی در فرم مربوط به اتحادیه (فرم پیوست) لینک دریافت فرم (word)

3-      سوابق کاری نامزد به همراه لیست آثار منتشر شده

4-      لیست آثار معرفی شده

5-      3 نسخه کپی از بهترین تحقیقات منتخب

6-      عکس جدید رنگی نامزد با کیفیت بالا در ابعاد 10در 15 سانتیمتر

ارسال اطلاعات و تحقیقات مورد نظر به همراه مدارک فوق می بایست تا تاریخ 20 مهرماه 92 به صورت فایل در روی لوح فشرده به معاونت بین المللی به آدرس تهران- خیابان پاسداران- بوستان هفتم- پلاک 159 انجام پذیرد.

متقاضیان می توانند برای هر گونه هماهنگی در این خصوص با کارشناس انجمن های بین المللی سرکارخانم زهرا الوندی از طریق ایمیلalvandi@intl.iau.ir ارتباط برقرار نمایند .

لازم به ذکر است فرم مربوط به اتحادیه حتماً به زبان انگلیسی تکمیل گردد.

۱٩ تیر ۱۳٩٢ساعت ۳:٥۸ ‎ق.ظ توسط علی غلامی نظرات ()

عازم یک سفرم،

سفری دور به جایی نزدیک،

سفری از خود من تا به خودم،

مدتی هست نگاهم به تماشای خداست

و امیدم به خداوندی اوست

حلول ماه رمضان بر همه دوستان مبارک

۱۸ تیر ۱۳٩٢ساعت ٢:٠٦ ‎ق.ظ توسط علی غلامی نظرات ()

9 اصل کشاورزی بیودینامیک(BDF) عبارتند از :

1) مدیریت کودهای گیاهی (peat management)

2) تدارک عناصر غذایی مورد نیاز گیاهان (plant nutrition)

3) اصلاح و جبران کمبودها در اراضی کشاورزی (land reparation)

4) کاهش نیاز به نهاده های مصنوعی حاصلخیزکنندۀ خاک

 

5) تولید محصولات سازگار (consistent) با محیط زیست با قابلیّت بازگشت مجدد به چرخه زیستی

6) افزایش کیفیت محصولات کشاورزی

7) افزایش فعالیت های بیولوژیکی در خاک

8) تقویت گیاهان و حیوانات در مقابله با تنش ها

 

9) بکارگیری تأثیرات کیهانی و فرازمینی (cosmic & spiritual) (یعنی نظام کیهانی و اقماری (lunar & cosmic rhythm) در جهت بهبود دوره رشد (growth cycle) محصولات کشاورزی)

۱٦ تیر ۱۳٩٢ساعت ٦:٢٧ ‎ب.ظ توسط علی غلامی نظرات ()

بدین وسیله به اطلاع کلیه دانشجویان و همکاران عزیز می رساند جلسه دفاع از پروپوزال رساله دکتری خانم مریم ظاهری دانشجوی دکتری خاکشناسی- شیمی حاصلخیزی خاک جهت طرح و تصویب، در ساعت 15 امروز دوشنبه مورخ 17 تیرماه در سالن شهید علم الهدی برگزار میگردد.

۱٦ تیر ۱۳٩٢ساعت ٥:٥۱ ‎ب.ظ توسط علی غلامی نظرات ()

دومین همایش ملی توسعه پایدارکشاورزی ومحیط زیست سالم

جهت دستیابی به اطلاعات تکمیلی به آدرس زیر مراجعه نمائید:

http://www.iscconferences.ir/294/fa/

۱٥ تیر ۱۳٩٢ساعت ۳:٠٩ ‎ق.ظ توسط علی غلامی نظرات ()

آدرس همایش ملی کشاورزی و منابع طبیعی در لینک زیر:

www.naconf.ir

۱٤ تیر ۱۳٩٢ساعت ۸:٤٦ ‎ب.ظ توسط علی غلامی نظرات ()

آدرس وب سایت همایش ملی محیط زیست و انرژی:

www.enconf.ir 

۱٤ تیر ۱۳٩٢ساعت ۸:٤۳ ‎ب.ظ توسط علی غلامی نظرات ()

bio بمعنی زندگی و dynamic بمعنی انرژی می باشد . از اینرو کشاورزی بیودینامیک منتسب به "کارکردن با انرژی های موجود و نگهدارنده زیستی" است بطوریکه اثرگذاری برخی از آنها از یک زمان تا زمان دیگر متفاوتند..

روش بیودینامیک از جنبش های کشاورزی بدون کاربرد مواد شیمیایی است که پیش از جنبش کشاورزی ارگانیک از سالها قبل شروع گردیده و بسرعت در سراسر گیتی گسترش یافته است.

 

روش بیودینامیک همانند یک فریاد احسنت جهانی (holistic) است هرچند که احیاء (regeneration) نیروهای درگیر در اثرات متقابل خاک و گیاه در روند توانبخشی کمپوست ها و کودهای دامی به آن یاری می رسانند و باعث بارز بودن بیودینامیک در میان سایر سیستم های کشاورزی ارگانیک می گردند .

کشاورزی بیودینامیک اصولاً اوّلین سیستم کشاورزی بود که در واکنش به کودهای تجارتی (commercial fertilizers) و کشاورزی تخصصی (specialized agriculture) ظهور یافت ولیکن هنوز هم عموماً برای کشاورزان عمده و سیستم های آموزش عالی کشورها بخوبی شناخته نشده است اگرچه نسبت دادن آن به کشاورزی ارگانیک باعث توّجه افراد به آن می گردد.

درحقیقت کشاورزی بیودینامیک نوعی از کشاورزی ارگانیک پیشرفته است که در راستای افزایش تولیدات کشاورزی به کیفیت مواد غذایی و سلامت خاک نیز توجه ویژه ای دارد .

ادامه دارد... 

۱۱ تیر ۱۳٩٢ساعت ٩:۱۱ ‎ب.ظ توسط علی غلامی نظرات ()

دکتر محمد خجسته معاون اداری و مالی دانشگاه آزاد اسلامی، با صدور بخشنامه‌ای به منظور بهره‌مندی کارمندان از ماه مبارک رمضان و لیالی‌قدر از ۵ تا ۱۶ مردادماه را در دانشگاه آزاد تعطیل اعلام کرد.

لینک دسترسی به بخشنامه:

http://www.ana.ir/Home/Single/30249

۱٠ تیر ۱۳٩٢ساعت ۱۱:٥٧ ‎ب.ظ توسط علی غلامی نظرات ()
تگ ها: لیالی‌قدر

قابل توجه دانشجویان و همکاران گرامی

 دکتر محمد خجسته معاون اداری و مالی دانشاه آزاد اسلامی، ساعات شروع و خاتمه کار روزانه کارکنان دانشگاه  در طول ماه مبارک رمضان را از ساعت 9 صبح لغایت 14 بعدازظهر اعلام کرد.

لینک دسترسی به بخشنامه:

http://www.ana.ir/Home/Single/31428

۱٠ تیر ۱۳٩٢ساعت ۱۱:٥۳ ‎ب.ظ توسط علی غلامی نظرات ()

به گزارش خبرنگار آنا، در این آزمون که طی 3 روز در این واحد دانشگاهی برگزار شد ، 60 نفر داوطلب ازسراسر کشور حضور داشتند که 53 نفر از آنان با شرکت در آزمون کتبی و 7 نفر بدون آزمون برای شرکت در این مصاحبه دعوت شدند .

مدیر گروه رشته شیمی و حاصلخیزی خاک واحد علوم و تحقیقات خوزستان گفت : با توجه به عملکرد بالای علمی ، پژوهشی گروه شیمی و حاصلخیزی خاک در این واحد دانشگاهی ، چاپ حدود 50 مقاله در مجلات بین المللی با نمایه  ISIو شرکت درهمایش های ملی و بین المللی متعدد طی دوسال اخیر ، امروز ما مفتخریم تا برای نخستین بار آزمون مصاحبه تخصصی رشته شیمی و حاصلخیزی خاک سراسر کشور را در این واحد دانشگاهی برگزار کنیم.

دکتر علی غلامی با بیان این مطلب که مصاحبه با نهایت دقت و سلامت ، بارعایت حقوق افراد و دور از هر گونه اعتراض برگزار شد افزود : عملکرد هرداوطلب در3 بخش تعیین سطح زبان انگلیسی عمومی و تخصصی ، بررسی اطلاعات علمی ـ تخصصی و بررسی سوابق و مدارک علمی ـ پژوهشی ارزیابی شد که هیئت داوران زمان لازم برای مصاحبه با هر داوطلب را 30 دقیقه در نظر گرفتند .

وی ظرفیت پذیرش دانشجو در مقطع دکتری تخصصی شیمی و حاصلخیزی خاک این واحد دانشگاهی را 7 نفر اعلام  کرد و افزود : امتیاز کلی داوطلبان شرکت کننده دراین مصاحبه با در نظر گرفتن 75درصد نمره کتبی و 25درصد نمره مصاحبه سنجیده می شود و نتایج نهایی  بزودی از طریق سایت دانشگاه آزاد اسلامی قابل رویت است . 

لینک دسترسی به خبر:

http://www.ana.ir/Home/Single/29420

٩ تیر ۱۳٩٢ساعت ٤:٥۳ ‎ق.ظ توسط علی غلامی نظرات ()

در سال ۱۳۷۴ با پذیرش اولین دانشجویان خود در مقطع کار‌شناسی ارشد در گرایش شیمی و حاصلخیزی شروع بکار نمود، و در سال ۱۳۸۴ با پذیرش دانشجو در مقطع دکتری تخصصی در همین گرایش بکار خود ادامه داد. تربیت بیش از ۲۵۰ دانشجو در مقطع کار‌شناسی ارشد و ۹ دانشجو در مقطع دکتری تخصصی یکی از برگهای زرین افتخارات این گروه تخصصی است. این گروه تخصصی هم اکنون دارای ۹۰ دانشجو در مقطع کار‌شناسی ارشد و ۲۰ دانشجو در مقطع دکتری تخصصی در کلیه ورودی‌ها می‌باشد. در حال حاضر مدیریت گروه تخصصی خاک‌شناسی در هر دو مقطع دکتری و کار‌شناسی ارشد بر عهده دکتر علی غلامی است. ماحصل تلاشهای علمی و پژوهشی و نیز پایان نامه‌ها و رساله‌های دفاع شده در گروه، چاپ چندین مقاله در مجلات ISI، علمی– پژوهشی و علمی– تخصصی، ارائه مقالات در کنفرانس‌های بین المللی داخل و خارج کشور، همایش‌های ملی و منطقه‌ای و برگزاری سخنرانی‌های علمی متعدد توسط اعضای هیأت علمی و دانشجویان بوده که نشان از توانمندی‌های فردی و سازمانی این گروه دارد. گروه خاک‌شناسی واحد علوم و تحقیقات خوزستان در سالهای اخیر فصل نوینی در توسعه فعالیتهای پژوهشی آغاز نموده و با توجه به در دستور کار قرار گرفتن اولیتهای پژوهشی، با جذب اعضای هیأت علمی توانمند و آشنا به دانش روز، تجهیز و راه اندازی آزمایشگاههای پیشرفته و ارتقاء امکانات موجود، نسبت به اجرای طرح‌های برون و درون دانشگاهی اقدام نموده و با نگرشی مثبت پذیرای دانشجویان و محققین گرامی از اقصی نقاط میهن عزیز و اسلامی می‌باشد. 

  دکتر علی غلامی

مدیر گروه تخصصی خاک‌شناسی

 

٩ تیر ۱۳٩٢ساعت ٤:۱۸ ‎ق.ظ توسط علی غلامی نظرات ()
اطلاعیه مهم
 به اطلاع کلیه دانشجویان محترم تحصیلات تکمیلی می رساند، نظر به مصوبه کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران و شورای عالی انقلاب فرهنگی، کلیه واحدهای دانشگاهی یک نسخه پایان نامه همراه با لوح فشرده (word,pdf) به سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران ارسال گردد. لذا دانشجویان محترم لازم است علاوه بر نسخه های استاد(استادان) راهنما، مشاور، امور پژوهشی و کتابخانه دانشگاه یک نسخه دیگر به همراه لوح فشرده متن پایان نامه (word,pdf) به کتابخانه دانشگاه جهت ارسال به سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران تهیه نمایند.
٩ تیر ۱۳٩٢ساعت ۳:٢۸ ‎ق.ظ توسط علی غلامی نظرات ()

اولین فراخوان سیزدهمین کنگره ملی علوم خاک ایران

(هزینه ثبت نام‏ -زمان ارسال مقالات- نحوه ارسال و ....)

جهت اطلاعات بیشتر و ارسال مقاله به لینک زیر مراجعه نمائید:

http://www.soilcongress13.ir

٧ تیر ۱۳٩٢ساعت ٩:٥٠ ‎ب.ظ توسط علی غلامی نظرات ()
تگ ها:

با سلام و احترام حضور دانشجویان و اساتید همکار موجود در حلقه علمی اینجانب

بدین وسیله در زیر، ایمیل سازمانی حلقه علمی اینجانب جهت ارتباط و  هرگونه تبادل نظر حضور شما ارائه میگردد:

ostad12365@basijasatid.ir

 

٧ تیر ۱۳٩٢ساعت ٩:٤۸ ‎ب.ظ توسط علی غلامی نظرات ()

فراخوان بیستمین کنگره جهانی علوم خاک در سال 2014 در کشور کره جنوبی

جهت کسب اطلاعات بیشتر و ارسال مقاله به لینک زیر مراجعه نمائید:

http://www.20wcss.org/

٧ تیر ۱۳٩٢ساعت ٩:۳٦ ‎ب.ظ توسط علی غلامی نظرات ()

با سلام همکاران عزیز  واساتید ارجمند اولین همایش ملی معماری،مرمت،شهرسازی ومحیط زیست پایدار در28 شهریور ماه در دانشکده شهیدمفتح همدان برگزار می گردد.

برای کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت همایش مراجعه نمایید:

http://www.iscconferences.ir/421/fa/

٧ تیر ۱۳٩٢ساعت ٧:۱٤ ‎ب.ظ توسط علی غلامی نظرات ()
تگ ها:

دومین همایش مدیریت آلودگی هوا و صدا-  4 و 5 دیماه 1392 در دانشگاه صنعتی شریف

اطلاعات تکمیلی را می توانید در لینک زیر مشاهده نمائید:

http://sharifaqm.ir

٧ تیر ۱۳٩٢ساعت ٧:٠٠ ‎ب.ظ توسط علی غلامی نظرات ()
تگ ها:
اولین همایش ملی علوم کشاورزی با تأکید بر تنش های غیر زیستی

 
دانشگاه پیام نور مرکز نقده- شهریور 1392

جهت اطلاع و ارسال مقاله به وب سایت زیر مراجعه نمائید:

http://ncaspnu.ir/

٥ تیر ۱۳٩٢ساعت ۱:٤٦ ‎ق.ظ توسط علی غلامی نظرات ()
دومین کنگره ملی کشاورزی ارگانیک و کشاورزی مرسوم

 دانشگاه محقق اردبیلی- مرداد 1392

آدرس وب سایت همایش:

http://www.ncoca.ir/

٥ تیر ۱۳٩٢ساعت ۱:٤٤ ‎ق.ظ توسط علی غلامی نظرات ()

جهت اطلاعات بیشتر به وب سایت همایش در زیر مراجعه نمائید:

http://www.isiwee.ir

٥ تیر ۱۳٩٢ساعت ۱:۳٩ ‎ق.ظ توسط علی غلامی نظرات ()

همایش ملی پدافند غیرعامل در بخش کشاورزی، تهدید سلاح های بیولوژیکی را بررسی نموده و با تاکید بر ساختار حساس کشاورزی در کشور ایران، مسئولیت پاسخ به تروریسم بیولوژیکی را برعهده بخش های دولتی و خصوصی می داند. این همایش در مورد عواقب و پیامدهای ویرانگر حملات بیوتروریستی علیه کشاورزی و صنایع غذایی که می تواند اقتصاد کشور و اعتماد مصرف کننده را از بین ببرد هشدار می دهد و نتیجه گیری می کند که شناسایی صریح نقش های متقابل و مسئولیت ها وگسترش راهکاری متناسب و هماهنگ به منظور شناسایی سلاح های زیستی و تهدیدات بیوتروریستی برای کشور و بخش تجاری

 کشاورزی بسیار حیاتی است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر به پرتال www.ncpda.ir مراجعه فرمایید.

٥ تیر ۱۳٩٢ساعت ۱:۳٧ ‎ق.ظ توسط علی غلامی نظرات ()
باسلام
به اطلاع می رساند مهلت ارسال چکیده مقالات جهت شرکت در دومین همایش ملی دانشجویی اکولوژی حفاظت که در شهریور سال 1392 برگزار می گردد
تا تاریخ 15/04/1392 تمدید شد
 
آدرس دبیرخانه همایش 
 http://snscce.ir/
٥ تیر ۱۳٩٢ساعت ۱:۳٥ ‎ق.ظ توسط علی غلامی نظرات ()